Tags

, , , ,

We can all agree that eating more fruits and veggies is the healthy way to go if we want to live a long life, both mentally and physically.

Many people believe that eating healthy is cost-prohibitive for the average person. This seems to be the most popular excuse not to begin eating heathier foods such as fruits and vegetables.

I was in the midst of Ani’s 15 Day Fat Blast program and carrying pounds and pounds of fruits and veggies to my car one day. I got to asking myself, “How much is this really costing me?” and “Is it really more expensive to eat this way?” This led me to conduct my own little study and would beg to differ with the opinion that eating healthy costs more.

We love rice crackers at our house.  I got to wondering just how much these rice crackers cost per pound, so a-calculatin’ I did go.

One box of rice crackers = $2.99.
One box of rice crackers = 4.4 oz.
One box of rice crackers = $10.87 per pound

The box of rice crackers is just one item, but this scenario would play out pretty much the same for any snack food, meat product, or prepared boxed and frozen foods.

I tallied up all of the fruits and veggies that I bought at Aldi’s, weighed it and divided that into what I spent. I did the same with Trader Joe’s. Note: these items are pretty much conventional, not organic.

The results:
Aldi’s: 9# $1.35/#
Trader Joes: 24# 1.06/#

Aldi’s: strawberries, blueberries, plums, carrots, tomatoes, avocados, lemons, cherries

Trader Joe’s-pineapple, mango, watermelon, bananas, tomatoes, nectarines, orange, red pepper, portabella mushrooms, fennel

I was really surprised that Trader Joe’s per pound price actually came in lower than Aldi’s.

Pound for pound, fruits and veggies are the a great bang for your buck. Not only are they economically priced, they supply lots of nourishment that our body needs and craves.  Additionally, you will find that the healthier food you put in your body, the less food you need to eat.  I don’t see any reason not to begin implementing healthy eating into our daily menu plans.

Is the cost of fruits and veggies breaking your bank?

Advertisements